[ ]

Trail-O

Na pretekoch Zimný elixír 25. 1. zorganizovala TJ Farmaceut Bratislava v podstate po prvýkrát na Slovensku preteky v disciplíne TRAIL-O.

Čo to vlastne je?
Trail-o je jednou z disciplín orientačných športov, ktorá je zameraná hlavne na správne čítanie a interpretáciu mapy. Pretekár dostane na štarte mapu s vyznačenými kontrolnými stanovišťami. Na každej kontrole zakreslenej do mapy nájde pretekár v teréne shluk niekoľkých lampiónov a jeho úlohou je rozpoznať, ktorý zniech zodpovedá popisu a polohe vyznačenej na mape. Pritom využíva rozličné techniky - identifikáciu a lokalizáciu objektov, odhad vzdialenosti, sledovanie vrstevníc, zámerní línie a pod. Nesmie však priamo vstúpiť do terénu a po celý čas zostáva len na ceste (preto aj názov "trail-o"). V Škandinávskych krajinách, ked má táto disciplína už mnohoročnú tradíciu so stovkami pretekárov, sa používa názov "pre-o", teda "precízna" orientácia.

Tato disciplína ponúka rovnakú šancu zúčastniť sa aj ľuďom s obmedzenou pohyblivosťou, pohyb po ceste je umožnený aj vozíčkárom, pretože rýchlosť nie je dôležitá.

Viac informácií...Pre záujemcov z radov orientačných bežcov odporúčame najprv si prečítať stručnú príručku s príkladmi a trail sa dá čiastočne vyskúšať aj za počítačom.

Trail-o v roku 2014

Preteky v trail-o si môžete vyskúšať na pretekoch:

Zimný elixír 25. 1. 2014

A ako to napokon dopadlo?

Tu nájdete: výsledky, trate a správne riešenia.
Malými červenými krúžkami a červenými písmenami sú označené všetky lampióny v teréne.
Modrými krúžkami a modrými písmenami sú označené správne odpovede.

Zodpovedný človek: Richard Balogh (c) 2014