[ ]

Začiatočnícke otázky

 

 

Do akej kategórie sa mám prihlásiť?

Do akej si trúfate... Muži majú M (Men), ženy W (Woman). Vekové kategórie sú od 10 rokov do 100+ rokov. Do 18 rokov sú DO daného veku a potom už OD. Napríklad M-14 sú muži (chlapci) 13-14 roční. W45- sú ženy 45 - 49 ročné. Vždy sa môžete prihlásiť do náročnejšej kategórie ako vám prislúcha (napríklad 55 ročný muž môže pretekať aj v najnáročnejšej kategórii M21-). Nie vždy organizátor otvorí všetky vekové kategórie, často sa zlučujú.

Okrem toho býva kategória N (náborová) alebo OPEN pre hocikoho. A niekedy aj K ako kondičná.

Deti mávajú na niektorých pretekoch aj tzv. detskú obrázkovú trať. Namiesto číslic behajú podľa obrázkov. Niekedy sa označuje ako tzv. lúčkový beh.

Detská kategória do 10 rokov sa môže behať aj v sprievode rodiča. Niekedy usporiadateľ rozlišuje, či deti bežali s alebo bez rodiča (M-10 a M-10R), niekedy nie, čo je trocha nespravodlivé a niekedy s rodičom vôbec neumožní (čo je škoda). V poslednej dobe bývajú trate M a W10 vyznačené len na mape, ale vyskytne sa aj usporiadateľ, ktorý trať po lesných cestičkách vyznačí stužkami. Vtedy môžu deti bežať na istotu alebo skúsiť nájsť lepšiu trasu.

V zime sa obvykle beháva v zastavaných oblastiach (v lese by stopy prezradili cestu aj bez mapy), kde je orientácia jednoduchšia, ale zasa treba venovať pozornosť bezpečnosti (ľad, autá atď.)

Orientačný beh obvykle behávajú jednotlivci, ale v kategórii OPEN niekedy beží aj celá rodina pohromade. Spýtajte sa organizátora pri prihlasovaní, či mu to nebude prekážať. Túto kategóriu môže využiť aj rodič s dieťaťom, ak nie je povolené bežať M-10 s rodičom.

Tá mapa je čudná...

Ak ste doteraz používali bežné turistické mapy (alebo iba Google Maps :) potom sa vám mapy na orientačný beh budú zdať čudné. Používajú farby trocha odlišne a aj niektoré mapové značky sú iné.

Na začiatok môže pomôcť takýto prehľad a potom prípadne podrobný zoznam.

Čo znamenajú tie značky?

Sú to opisy kontrol. Niekedy nestačí vidieť krúžok na mape, ale je dobré vedieť čo vlastne hľadáte - je kontrola na strome, v jame, alebo kde... Značky aj upresnia umiestnenie kontroly na objekte - na južnom okraji jamy, na severozápadnej strane stromu atď.

Zoznam značiek nájdete tu.

Potrebujem kompas a GPS?

Kompas je dobrá pomôcka, ale hlavne v meste a v parku sa bez neho ľahko zaobídete. Niekde sa dá aj požičať.

GPS sa nesmie používať na navigáciu a vzhľadom na to, že mapy pre orientačný beh nepoužívajú GPS súradnice, tak je GPS aj zbytočné. Ale keďže niektorí pretekári ho používajú na záznam svojho postupu, tak na tento účel nie je zakázaná.

Čo sú to za čipy?

Voľakedy sa kontroly označovali cviknutím papierovej kartičky klieštikmi na každej kontrole. Bolo to prehľadné, na prvý pohľad bolo jasné koľko kontrol som prebehol a koľko mi chýba. Dnes sa prevažne používa elektronický čip, ktorý si pretekár pripne na prst a na každej kontrole ho zasunie do čítačky. Nepríjemné je, že nevidno či sa kontrola zaznamenala správne (čítačka len pípne) a musíte si pamätať, ktorú kontrolu ste označili naposledy.

Ak nemáte svoj vlastný čip (je to dosť drahá sranda), organizátor požičia za poplatok. Treba ho po pretekoch vrátiť a nemôžete použiť jeden čip viackrát na jedných pretekoch (napr. v rámci rodiny), pretekový softvér to zatiaľ neumožňuje.

Nerozumiem výsledkovej listine

Po pretekoch si na internete môžete pozrieť podrobnú výsledkovú listinu. Jedna sa volá výsledky:

[Vysledkova tabulka]

Podrobnejší popis činnosti pretekára, časy medzi kontrolami a postup je v tabuľke, ktorá sa volá medzičasy:

[Medzicasy]

 

Zodpovedný človek: Richard Balogh (c) 2011